Item added Item updated Item removed

Žiadne produkty v košíku.

Z konkurencie partnerstvo

V rámci protimonopolnej sťažnosti sa americké ministerstvo spravodlivosti aktuálne zameriava na tajné partnerstvo dvoch gigantických spoločnosti, ktoré má pre obe hodnotu miliárd dolárov. Ministerstvo podalo žalobu na jednu z najväčších spoločnosti z oblasti technológie. Spoločnosť Google vraj využíva nedovolené praktiky z oblasti vyhľadávania a reklamy. A to preto, aby si udržala pozíciu nezákonného monopolu.

Začalo sa to ešte roku 2017. Vtedy Apple obnovil dohodu, ktorej cieľom bolo nechať vyhľadávač Google ako predvolenú možnosť pre iOS a zariadenia macOS. Podľa časopisu New York Times, si za to firma účtuje 8-12 miliárd dolárov ročne. To sa považuje za najväčšiu platbu, ktorú Google odvádza. Pre spoločnosť Apple je to 14-21% ročného výnosu.

Prokuratúra uvádza, že ide o nekalé praktiky, ktorými sa Google snaží potlačiť svoju konkurenciu. Podľa ministerstva je približne polovica dát zo zariadení spoločnosti Apple. Ak by opisovaná dohoda neplatila, zjavne by to malo obrovský vplyv pre obe spoločnosti a to v podobe straty.

Kritiku si vyslúžila aj spoločnosť Apple, pretože súhlasila s dohodou a zinkasovala si zato peniaze. Všetci vieme, že tieto dve spoločnosti sú si obrovskou konkurenciou. No zjavne, ak sa niečo týka peňazí, boj s konkurenciou ide bokom, a vznikajú nepravdepodobné spojenectvá.

Spoločnosť Google ohradzuje tým, že sú vo vyhľadávaní prvý nie preto, že si kupujú zákazníkov. Ale preto, že zákazníci uprednostňujú vyhľadávač Google. Taktiež tvrdí, že ministerstvo spravodlivosti nemá úplne správnu mierku pre každého. Partnerstvo s Apple sa vraj nijako nelíši od toho, že Coca-Cola platí supermarketom zato, že sú jej výrobky na prominentnejších regáloch. Tiež udáva, že Apple umožňuje svojím používateľom zmeniť svoj predvolený vyhľadávací nástroj. Lenže bežní používateľ sa zvyčajne takýmito nastaveniami nezaoberajú, preto mnohí aj tak uprednostnia Google.

Ak by sa všetky informácie potvrdili, pre Apple by to znamenalo, že príde o značnú čiastku financií. No Google by bol na tom pravdepodobne horšie. Používateľom by sa už tak nemusel zobrazovať ako predvolený vyhľadávač. špekuluje sa aj o tom, že Apple by si tým pádom mohol vytvoriť svoj vlastný vyhľadávač.

čítať celé
Využitie digitálnych dát pre záchranu života

Malé prenosné zariadenie, ktoré kontinuálne sníma životne dôležité funkcie - Aibrace - to je život zachraňujúci náramok. Pri akejkoľvek zmene, napríklad pri páde, tento náramok dokáže privolať pomoc. Vytvára ho študent z Brna, ktorý už na vlastnej koži pocítil, čo je to mať strach o vlastný život.

Tento mladý a šikovný študent, Svätopluk Blažej, totiž trpí silnou alergiou na uštipnutie včelou a už neraz sa ocitol v ohrození života. Začal uvažovať nad tým, že asistencia alebo automatické kontaktovanie záchranných zložiek by výrazne ovplyvnilo záchranu života. Na fakulte elektrotechniky a komunikačných technológii začal vyvíjať zariadenie, ktoré v kritických situáciách dokáže zachrániť pacientovi život.

Aibrace sníma životne dôležité funkcie prostredníctvom monitorovania srdcovej frekvencie, saturácie kyslíka, EKG alebo dychovej frekvencie. Tiež sníma odpor kože, pohyb a polohu pacienta. Ako priblížil samotný Svätopluk, náramok je momentálne určený hlavne pacientom, ktorý trpia neurodegeneratívnymi ochoreniami, napríklad Alzheimer alebo Parkinson.

Práve pri Alzheimeri bude tento náramok veľmi nápomocný. V prípade pádu alebo opustenia priestoru dá blízkym automatické upozornenie. Taktiež vie prostredníctvom hlasových notifikácii pripomenúť napríklad užitie liekov. Tento náramok je určený aj pre seniorov a to aj vďaka tomu, že disponuje funkciou detekcia pádu. Svätoplukovým cieľom do budúcna je určite rozšírenie funkcii. ktoré by vedeli odhaliť epileptický záchvat, anafylaktický šok alebo problémy so srdcom.

Tento náramok budete vedieť využiť aj v prípade chronického ochorenia, pretože ukladá záznamy po dobu piatich rokov. Cieľom tohto náramku je v budúcnosti umožnenie lekárom získať potrebný prehľad o aktuálnom stave pacienta. Pri nazhromaždení dostatočného množstva dát sa bude dať lepšie diagnostikovať ochorenie a stanoviť efektívnu liečbu.

Tento náramok vám bude nepretržite sledovať životne dôležité funkcie, analyzovať dáta a všetko vyhodnocovať. Bol vyvíjaný za spolupráce popredných lekárov v Brne a prvými testermi boli seniori z domova dôchodcov. Svätopluk spolu so svojím tímom pracuje na ďalších vylepšeniach tohto náramku aby mohol čo najefektívnejšie pomôcť v rizikových situáciách. V digitálnom zdravotníctve by chcel prostredníctvom svojho startupu vybudovať určité štandardy pri práci a manipulácii s digitálnymi dátami. Víziou do budúcnosti je presvedčiť spoločnosť o tom, že aj vyšetrenie na diaľku môže byť efektívne.

Svätopluk sa spolu so svojím náramkom dostal do do šestice finalistov v programe HealthCare Lab. Tie majú počas štyroch mesiacov možnosť svoj projekt ďalej rozvinúť, čo by dopomohlo k prístupu zákazníkov, investorom, skúsenejším mentorom a koučom z oblasti biznisu.

HealthCare Lab

Nový slovenský projekt, ktorý podporuje inšpirujúce inovácie a nápady pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti.

Hlavným cieľom nového projektu je urýchliť rozvoj riešení v zdravotníctve a nadviazať kontakty so začínajúcimi a pomaly sa rozvíjajúcimi sa firmami v strednej a východnej Európe, samozrejme aj mimo nej. Týmto projektom sa sa chce dosiahnuť pritiahnutie najlepších startupov so zaujímavými inováciami v oblasti zdravotníctva.
Projekt vznikol za podpory farma spoločnosti ROCHE Slovensko a poradenskej spoločnosti CIVITA.

Zdroj: touchit.sk

čítať celé
Továreň na výrobu vlastných procesorov

Podľa najnovších informácii spoločnosť Huawei buduje továreň, kde si bude vyrábať vlastné procesory. Reaguje tak na vzniknuté napätie a obmedzenia zo strany USA.

Taký to plán potvrdzuje portál Financial Times. Ten tvrdí, že Huawei si stavia vlastnú továreň, ktorú podporí aj čínska vláda. Dá to aj rozum, veď vytvoriť vlastný výrobný proces je pre Huawei do budúcnosti kľúčové. Čínska spoločnosť tak bude musieť začať od úplného začiatku. Procesory bude vyrábať pomocou 45 nm výrobného procesu. Ku koncu roku 2021 by už chceli prejsť na 28 nm a roku 2022 by sa mali začať vyrábať prvé 20 nm čipy, ktoré by sa mali využívať v 5G infraštruktúre.

Spoločnosti Huawei ani nič iné neostáva, táto napätá situácia s USA si vyžaduje dané opatrenia. Zásoba čipov čínskej spoločnosti je údajne na nule, preto ak chce dostať ďalšie, jednoducho si ich musí vyrobiť. V prvom rade sa však musí "odbremeniť" od amerických výrobných technológií. Portál tiež tvrdí, že v továrni sa nebudú vyrábať procesory pre smartfóny, aspoň teda nie v blízkej budúcnosti.

Z najnovších informácii však vieme, že viacero kľúčových dodávateľov dostalo povolenie od americkej vlády, alebo ho môže dostať v blízkej budúcnosti. Takéto rozhodnutie sa týka len komponentov využívajúcich sa pri výrobe smartfónov a nedajú sa využiť v 5g infraštruktúre.

čítať celé
Spoločnosť Apple chce konkurovať Google

Na Google vieme nájsť skutočne všetko, tento prehľadávač dominuje medzi všetkými vyhľadávacími nástrojmi. Podľa Financial Times spoločnosť Apple plánuje konkurovať aj gigantovi ako je Google. Najprv však bude musieť prejsť intenzívnou kontrolou protimonopolných úradov.

Financial Times tiež uviedol, že spoločnosť Apple nenápadne vylepšila vlastnú ponuku vyhľadávania v systéme iOS 14. Predvoleným vyhľadávacím nástrojom je stále Google. Ten, podľa New York Times platí Apple každoročne cca 8 až 12 miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple v posledných rokoch vyvíja veľké úsilie na to, aby sa mohla odlúčiť od svojich najväčších konkurentov. Môže sa pokúsiť o vytvorenie prehliadača, ktorý nebude uchovávať osobné informácie užívateľov, tiež nebude sledovať ich surfovanie po webe. V porovnaní s Google by to bolo pre Apple jednoduchšie, pretože nie je odkázaný na príjem z reklám ťažiaci hlavne z osobných údajov zameraných na užívateľov.

Bolo by už otázne, či by bol taký to prehliadač od Apple prístupný pre všetky zariadenia alebo len pre tie pre svoje.

čítať celé
Za porušenie patentov mastná pokuta

Spoločnosť Apple musí zaplatiť 502,6 milióna dolárov. Prečo? Prehrala desať rokov trvajúci bitku z porušovania patentov spoločnosti VirnetX.

Podľa Bloomberg bola v tomto prípade porota požiadaná aby určila, koľko Apple dlží spoločnosti VirnetX za "ukradnutie" VPN on Demand - funkciu iPhone, ktorá umožňuje prístup k virtuálnym súkromným sieťam.

VirnetX požadovala od Apple zaplatenie 700 miliónov dolárov. Apple sa ohradil tým, žeby mal zaplatiť 113 miliónov, čo by predstavovalo 19 centov za každé zariadenie, ktoré Apple s týmto patentom vyrobilo a predalo. Porota však vyniesla rozsudok a to vo výške už spomínaných 502,8 miliónov dolárov, čo je 84 centov za jedno zariadenie.

V súdnej bitke medzi spoločnosťami Apple a VirnetX už existujú samostatné spory. Začiatkom roka bolo Applu nariadené zaplatiť 454 miliónov dolárov, táto nová čiastka sa k spomínanej pokute pripočíta.

čítať celé
1 2 3 11
2021
© MobileCare.sk - člen obchodných značiek MCARE Group
proudly powered by gecora digital
cross

×